چهارشنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٦ فارسي|عربي
صفحه اصلی|ايران|اسلام|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
عنوان
ایران
مشهد- حرم امام رضا (ع)
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   


در پی دیدار رایزن فرهنگی با رئیس تحریریه روزنامه الثوره
معرفی مرکز مطالعات ایران شناسی رایزنی فرهنگی در روزنامه الثوره چاپ دمشق
با موافقت و دستور رئیس تحریریه روزنامه ، مدیر صفحه فرهنگی گروهی را برای تهیه گزارش از مرکز به رایزنی اعزام کرد و خبرنگار الثوره ضمن بازدید از مرکز با مدیر آن مصاحبه نمود . گزارش تهیه شده در روزنامه الثوره شماره 16483 سه شنبه مورخ 12 سبتامبر 2017م برابر با 21 شهریور 1396 منتشر شده است. در این گزارش ضمن بیان اهداف مرکز مطالعات ، در رابطه با ارائه خدمات پژوهشی و علمی به پژوهشگران ، اساتید و دانشجویان ، به نوع خدمات ارائه شدنی به مراجعه کنندگان و اهمیت آنها اشاره شده است .
 ١٠:٢٨ - چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
در راستای توسعه و تقویت ارتباطات رسانه ای
رایزن فرهنگی با رئیس تحریریه روزنامه الثوره سوریه دیدار کرد
آقای ابوالفضل صالحی نیا رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه روز چهارشنبه 15 شهریور 1396 با آقای علی قاسم رئیس تحریریه روزنامه الثوره چاپ دمشق در مقرّ روزنامه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار که دکتر فراس حلباوی مدیر مرکز مطالعات ایرانشناسی ، رایزن فرهنگی را همراهی می کرد ، آقای علی قاسم ضمن خوشامدگویی به رایزن فرهنگی و آرزوی موفقیت در مأموریت محوله ، به سه بار سفر خود به ایران که آخرین آن در سال 2014 بوده است اشاره نمود و تأکید کرد با مسائل رسانه و مطبوعات ایران آشنا می باشد و به ضرورت همکاری رسانه ای باور دارد و در این راستا آماده هر گونه همکاری می باشد.
 ١٢:٤٥ - پنج شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
همزمان با عید سعید قربان
نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایرانیان مقیم سوریه در دمشق سوریه برگزار شد
نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایرانیان مقیم سوریه توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران و با همکاری نمایندگی های مؤسسات جمهوری اسلامی ایران به مناسبت عید سعید قربان جمعه شب 10 شهریورماه 1396 در سالن بزرگ مجتمع فرهنگی و هنری دارالاپرا در دمشق با استقبال چشمگیر ایرانیان مقیم برگزار شد. این برنامه که از ساعت 17 الی 21 به طول انجامید با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط یکی از ایرانیان مقیم آغاز گردید . آنگاه سرود ملی کشورمان و سوریه نواخته شد و سپس آقای زینعلی کنسول کشورمان طی سخنان کوتاهی به حاضرین خوشامد گفت و پس از آن آیت الله طباطبایی نماینده مقام معظم رهبری (مدظله) در سوریه سخنرانی کرد و در آن بر ضرورت فراگیری زبان فارسی توسط ایرانیان مقیم و همچنین اهمیت آشنایی آن ها با فرهنگ ایرانی تأکید نمود.
 ١٠:٣٩ - يکشنبه ١٢ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
در پی انتشار کتاب "من داریوس الی خامنئی"
نویسنده کتاب "من داریوس الی خامنئی" با رایزن فرهنگی در سوریه دیدار کرد
آقای دکتر طالب ابراهیم تحلیلگر سرشناس و صاحب نظر مسائل راهبردی سوریه و نویسنده کتاب "من داریوس الی خامنئی ، ایران الامه و ایران الدوله" به همراه دکتر نضال الصالح رئیس اتحادیه نویسندگان عرب و ناشر کتاب ، روز دوشنبه 6 شهریور 1396 به دیدار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه آمدند. دکتر طالب ابراهیم با اشاره به مطلبی که در مقدمه کتاب پیرامون عدم شناخت عرب ها از ایران آورده ، هدف خود از تألیف این کتاب را ارائه تصویری واقعی از ایران به مخاطب عربی اعلام کرد .
 ٢٠:٠٨ - دوشنبه ٦ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
در راستای توسعه و تقویت ارتباطات رسانه ای
رئیس تحریریه روزنامه تشرین از رایزنی فرهنگی در دمشق دیدار کرد
آقای محمد البیرق رئیس تحریریه روزنامه تشرین روز چهارشنبه اول شهریور 1396 به دیدار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه در مقرّ رایزنی فرهنگی آمد. در این دیدار که مدیران بخش های فرهنگی ، سیاسی و اخبار محلی رئیس تحریریه را همراهی می کردند و در پاسخ به دیدار رایزن فرهنگی از روزنامه تشرین انجام می شد ، مسائل مختلف سیاسی و فرهنگی روز سوریه از جمله مضمون و دلالات سخنان اخیر آقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه به ویژه در موضوع پشت سر گذاشتن مرحله خطر و رویکرد کشورهای مختلف برای تجدید روابط با سوریه و همچنین اتخاذ راهبرد توجه به شرق توسط نظام سوریه گفتگو و تبادل نظر شد.
 ١٣:٠٤ - پنج شنبه ٢ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
درسالروز آتش زدن مسجد الاقصی توسط صهیونیست ها
حضور رایزن فرهنگی در مراسم سالگرد آتش زدن مسجد الاقصی توسط صهیونیست ها
به مناسبت چهل و هشتمین سالگرد آتش زدن مسجد الاقصی توسط صهیونیست ها ، مراسم ویژه ای از سوی مؤسسة القدس الدولیة با حضور شخصیت ها و مقامات و فعالین سوری و فلسطینی و سفرای چند کشور از جمله عراق ، سودان ، الجزائر ؛ کوبا و سفیر جمهوری اسلامی ایران در هتل دامارُز در دمشق برگزار شد . آقای صالحی نیا رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز با دعوت قبلی در این مراسم حضور یافت . در این برنامه دکتر خالد حلبونی رئیس شعبه حزب بعث در دانشگاه دمشق ؛ دکتر طلال ناجی معاون دبیرکل الجبهه الشعبیه لتحریر فلسطین ، دکتر بدرالدین حسّون مفتی سوریه و خانم دکتر بُثینه شعبان مشاور سیاسی و رسانه ای رئیس جمهور سوریه سخنرانی کردند.
 ١٢:٠٩ - پنج شنبه ٢ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
در راستای حمایت و تقویت زبان و ادبیات فارسی
رایزن فرهنگی سوریه با رئیس دانشگاه حماه ملاقات کرد
آقای صالحی نیا رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه ، روز چهارشنبه اول شهریور 1396 با آقای دکتر محمد زیاد سلطان رئیس دانشگاه حماه در رایزنی فرهنگی دیدار و گفتگو کرد. آقای صالحی نیا ضمن اعلام آمادگی برای هر گونه همکاری با دانشگاه حماه ، اظهار داشت در زمینه زبان فارسی حاضریم منابع درسی و کمک درسی را برایتان تأمین کنیم و چنانچه نیاز دیگری داشته باشید اعلام فرمایید تا بررسی و در صورت امکان مساعدت کنیم .
 ١١:٣٨ - پنج شنبه ٢ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
در پی برگزاری مسابقه نقاشی برای کودکان با موضوع مقاومت اسلامی
مراسم توزیع جوایز برندگان مسابقه نقاشی در رایزنی فرهنگی برگزار گردید
سال گذشته و در کنار هفته فیلم کودک سوریه و ایران که توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه و با همکاری دفتر نمایندگی منطقه ای آی فیلم در سینما الکندی دمشق برگزار شد ، یک مسابقه نقاشی برای کودکان با موضوع مقاومت اسلامی از سوی رایزنی فرهنگی اعلام گردید . طی چند ماه گذشته پس از جمع آوری نقاشی های کودکان شرکت کننده در مسابقه ؛ هیئت داوری متشکل از دکتر عبدالمعطی ابوزید رئیس اتحادیه هنرمندان فلسطینی در سوریه و لبیب صندوق مسئول بخش هنری رایزنی فرهنگی ؛ آثار نقاشی را بررسی و در دو رده کودکان و نوجوانان برترین ها را انتخاب کردند. روز شنبه 28 مرداد 1396 طی برنامه ویژه ای در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی با حضور متسابقین و خانواده هایشان ، نتایج اعلام و جوایز برندگان و هدایای متسابقین توزیع گردید .
 ١٦:٥٨ - يکشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
تازه های نشر در سوریه
معرفی دو کتاب تازه انتشار یافته
1-شوام شیوخ الصحافة ( پیشگامان روزنامه نگاری اهل شام ) روزنامه "الوطن" چاپ دمشق اخیراً کتابی را به عنوان "شوام شیوخ الصحافة" ( پیشگامان روزنامه نگاری اهل شام ) ، نوشته : "شمس الدین العجلانی" منتشر نموده است. این کتاب دربردارنده پژوهشی می باشد پیرامون نقش اصلی شخصیتهایی از سوریه که در اغلب کشورهای عربی روزنامه تأسیس نمودند کرده اند . از جمله این شخصیتها : لویس صابونی ، فائز سلامة ، سامی اشمعة ، ادوارد نقولا مرقص ، نجیب الریس ، اسکندر الریاشی ، حبیب کحالة ، سعید فریحة ، صبری القبانی ، عزة حصریة ، سلیم اللوزی ، عباس الحامض ، محمد بسیم مراد ، ندیمة المنقاری ، نشأت التغلبی ، محمد کامل البنی ، عبد الغنی العطری ، احمد العسة ، یاسر عبد ربه می باشند . 2-کتاب "حرب الأمرکة علی العالم .. من الربیع العربی الی الفاشیة الراهنة" ( جنگ آمریکاسازی جهان .. از بهار عربی تا فاشیسم کنونی) این کتاب تألیف آقای دکتر "مقداد ندیم عبود" ، چاپ هئیت عمومی کتاب در سوریه (سازمان انتشارات وزارت فرهنگ ) می باشد.
 ١٠:٤٧ - يکشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
پس از یک دوره تعطیلی شش ساله به دلیل بحران سوریه
پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق با حضور رایزنی فرهنگی افتتاح شد
پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی تجاری دمشق پس از یک دوره تعطیلی شش ساله به دلیل بحران سوریه ؛ پنج شنبه شب 26 مرداد 1396 طی مراسم ویژه ای با حضور و سخنرانی نخست وزیر سوریه و مقامات داخلی و خارجی در شهرک نمایشگاه بین المللی دمشق افتتاح شد . افتتاح این نمایشگاه در شرایط کنونی بیش از و پیش از اهداف و منافع اقتصادی و تجاری ، اهداف و مقاصد سیاسی و فرهنگی را دنبال می کند . این نمایشگاه به نماد پایان بحران در سوریه و پشت سر گذاشتن مرحله خطر و آماده شدن برای ورود به مرحله بازسازی و بازگشت به وضعیت عادی ، تبدیل شده است.
 ٢٠:٣٦ - شنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
در پی دیدار و ملاقات انجام شده
انعکاس دیدار رایزن فرهنگی با رئیس و اعضای تحریریه در روزنامه تشرین سوریه
گزارش دیدارآقای صالحی نیا رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه از روزنامه تشرین چاپ دمشق و گفتگو با آقای محمد البیرق رئیس تحریریه و سایر اعضای هیأت تحریریه روزنامه و مصاحبه ای که در خلال دیدار با رایزن فرهنگی به عمل آمد ؛ روز پنج شنبه 26 مرداد 1396 در روزنامه تشرین منتشر شد . در این گزارش که بخشی از آن در صفحه نخست روزنامه آمده است ، گفتگو با رایزن در خصوص دلایل حمایت جمهوری اسلامی ایران از سوریه در برابر تروریسم ، ماهیت روابط راهبردی دو کشور و همچنین دلالت های برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب دمشق و برگزاری قریب الوقوع نمایشگاه بین المللی تجاری دمشق پس از 7 سال تعطیلی منتشر گردیده است.
 ١٥:٤٥ - جمعه ٢٧ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
در راستای توسعه و تقویت ارتباطات رسانه ای
رایزن فرهنگی با رئیس تحریریه روزنامه تشرین سوریه دیدار کرد
آقای صالحی نیا رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه روز سه شنبه 24 مرداد به دیدار آقای محمد البیرق رئیس تحریریه روزنامه تشرین چاپ دمشق رفت . در این دیدار آقای فراس حلباوی مدیر مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی ، آقای صالحی نیا را همراهی می کرد و مدیران بخش های مختلف سیاسی ؛ فرهنگی ؛ اقتصادی روزنامه نیز حضور داشتند ؛ ابتدا آقای البیرق به رایزن فرهنگی خوشامد گفت و با اشاره به روابط دو کشور برای هر گونه همکاری اعلام آمادگی نمود . رایزن فرهنگی ضمن تشکر از استقبال گرم و همچنین انتشار مقاله اش در شماره روز گذشته روزنامه ؛ افزود علیرغم روابط عالی میان دو کشور ولی حضور ایران در رسانه های سوریه عمدتاً منحصر به انعکاس اخبار سیاسی می باشد . هر چند این امر ضروری است اما نباید منحصر به آن باشد . لازم است اخبار علمی ؛ فرهنگی و سایر تحولات ایران نیز در رسانه های سوریه منعکس گردد .
 ١٤:٠٩ - چهارشنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
اتحادیه نویسندگان عرب در دمشق
کتاب "من داریوس الی خامنئي ، ایران الامة و ایران الدولة" را منتشر کرد
اتحادیه نویسندگان عرب در دمشق کتابی را تحت عنوان "من داریوس الی خامنئي ، ایران الامة و ایران الدولة" تألیف آقای طالب ابراهیم اخیراً منتشر نموده است. طالب ابراهیم دندانپزشک و از شخصیت های سیاسی و رسانه ای سرشناس سوریه می باشد . وی در مقدمه کتاب نوشته است : آنچه انگیزه من برای تألیف این کتاب بود ؛ اطلاع من از ناآگاهی کامل عرب ها از ایران است . بسیاری از اندیشمندان و نخبگان عرب ، فرانسه ؛آمریکا و انگلیس را بسیار بیشتر از ایران می شناسند و بسیاری از نخبگان فرهنگی عرب ، اشعار شعرای غربی را بسیار بیشتر از اشعار حافظ و فردوسی و رودکی و جلال الدین رومی و سعدی و شمس تبریزی و امثال آن ها حفظ کرده اند . ناآگاهی عرب ها از ایران در جنبه های سیاسی و راهبردی کمتر از جنبه ادبی و فرهنگی نمی باشد. از کم آگاهی و بدفهمی ، بسیار اندیشه ها و مواضع اشتباه حاصل می شود. وی در بخش دیگری از مقدمه کتاب نوشته است : شناخت ایران برای ما ضروری است تا بفهمیم چگونه با این همسایه بزرگ زندگی و تعامل کنیم .
 ٢٠:١١ - دوشنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
در راستای پاسخگویی به نیاز دانشجویان سال دوم ادبیات فارسی
کتاب " میراث عربی در ایران " از سوی دانشگاه البعث سوریه منتشر شد
اخیرا کتابی از سوی انتشارات دانشگاه البعث در شهر حمص با عنوان التراث العربی فی ایران [میراث عربی در ایران] برای دانشجویان گروه زبان و ادبیات فارسی منتشر شده است. این کتاب در راستای پاسخگویی به نیاز مبرم دانشجویان سال دوم ادبیات فارسی برای داشتن کتاب مرجع در این زمینه تألیف شده است. مؤلفان این اثر آقایان دکتر نورس احمد مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه البعث ( حمص ) و دکتر فخری بوش استادیار زبان و ادبیات عرب در دانشگاه دمشق هستند. کتاب یاد شده از شش فصل تشکیل شده و درباره جایگاه میراث عربی یعنی زبان، فرهنگ و ادب عربی در زبان فارسی می کاود.
 ١١:١٩ - جمعه ٢٠ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
در چارچوب فعالیت های جانبی رایزنی فرهنگی در نمایشگاه بین المللی کتاب دمشق
از کتاب "التفسیر الجامع" تألیف وزیر اوقاف سوریه رونمایی شد
در چارچوب فعالیت های جانبی در نمایشگاه بین المللی کتاب دمشق در کتابخانه ملی اسد ، طی مراسم ویژه ای از کتاب "التفسیر الجامع " تألیف آقای دکتر محمد عبد الستار السید وزیر اوقاف سوریه با حضور مؤلف و جمعی از علما ، مقامات و علاقمندان به کتاب رونمایی شد. در این مراسم وزیر اوقاف سوریه و مؤلف این تفسیر در سخنانی اظهار نمود هدف از نگارش این تفسیر بیشتر ، ملی بوده تا یک انگیزه دینی و ایمانی ، چون اغلب گروه های تکفیری و تروریستی و جنبش های سیاسی اسلامی که ادعای اسلام می کنند ، تفسیر اشتباهی از کلام الله و سنت پیامبر (ص) دارند . لذا می بایست تفسیر معاصر و به زبان مناسب در مقابل تکفیر داشته باشیم
 ١٦:٠٩ - چهارشنبه ١٨ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
به دعوت خانم ناهد حسین مدرّس دانشگاه دمشق
رایزن فرهنگی در جلسه دفاع از پایان نامه دکترا در دانشگاه دمشق حضور یافت
به دعوت خانم ناهد حسین مدرّس دانشگاه دمشق و دانشجوی دکترای تاریخ ، آقای صالحی نیا رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه ، روز سه شنبه 17 مرداد 1396 در جلسه دفاع از پایان نامه ایشان با موضوع "خراسان در عصر اموی ، مطالعه سیاسی و اداری" در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه دمشق حضور یافت. استاد مشاور خانم دکتر شُکران خربوطلی و اعضای هیئت داوری خانم دکتر أرواد العلّان و آقایان دکتر سهیل زکّار ؛ خلیل الحسین و عمار النهار بودند .پس از ارائه مختصر پایان نامه توسط خانم ناهد حسین ، اساتید هیئت داوری نکات و مطالب خود را به تفصیل حتی در حد غلط های تایپی اعلام کردند و سپس جلسه تصمیم گیری منعقد شد و بعد از آن نتیجه اعلام گردید که نمره 88 از 100 و با درجه عالی بود.
 ١٥:٤٥ - چهارشنبه ١٨ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
در سالروز ولادت با سعادت امام علی بن موسی الرضا (ع) و به مناسبت دهه کرامت
میزگرد " امام رضا (ع) جلوه تابان تمدن اسلامی" در رایزنی فرهنگی دمشق برگزارشد
در سالروز ولادت با سعادت امام علی بن موسی الرضا (ع) و به مناسبت دهه کرامت ؛ رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق یک میزگرد علمی با سخنرانی شخصیت های دینی و دانشگاهی و با حضور نخبگان و اهالی فرهنگ و ادب برگزار نمود. در این میزگرد که روز شنبه 14 مرداد 1396 در سالن اجتماعات رایزنی برگزار شد آقایان دکتر سهیل زکّار استاد برجسته و سرشناس تاریخ در سوریه ، شیخ مأمون رحمه امام جمعه و خطیب جامع الاموی دمشق و حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالله نظام روحانی سرشناس شیعه سخنرانی کردند .
 ١٣:٥٨ - يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
با حضور رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه
نمایشگاه بین المللی کتاب دمشق افتتاح شد
بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب دمشق چهارشنبه شب 11 مرداد 1396 توسط خانم دکتر نجاح العطار مشاور فرهنگی رئیس جمهور و با حضور تعدادی از وزرا و مقامات و دوستداران کتاب در محل کتابخانه ملی اسد افتتاح شد. رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه نیز با غرفه ای اختصاصی در این نمایشگاه حضوری فعال دارد . آقایان صالحی نیا و تسخیری ؛ رایزن و وابسته فرهنگی با حضور در مراسم افتتاح ؛ با تعددی از ناشرین گفتگو کردند و چند مصاحبه با رسانه های گوناگون به عمل آوردند.
 ١١:٠٣ - شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
در راستای توسعه و تقویت ارتباطات دانشگاهی
سمینار ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در دمشق برگزار خواهد شد
در راستای توسعه و تقویت ارتباطات دانشگاهی ؛ آقای صالحی نیا رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران روز یک شنبه 8 مرداد 1396 به دیدار دکتر حسّان الکردی رئیس دانشگاه دمشق رفت . در این دیدار که آقای دکتر غریب معاون پژوهش های علمی دانشگاه نیز حضور داشت ؛ آقای الکردی روابط بین دانشگاهی دانشگاه دمشق با دانشگاه های ایران را خوب و رضایت بخش توصیف کرد.
 ١٠:٤٦ - دوشنبه ٩ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
فلسطین در ادبیات معاصر ایران
سخنرانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه در میزگرد فلسطین در ادبیات معاصر ایران
جمعیت دوستی ایران و فلسطین یک میزگرد فرهنگی و ادبی با موضوع (( فلسطین در ادبیات معاصر ایران)) با سخنرانی دکتر حسن حمید نویسنده و ادیب فلسطینی و عضو کمیته اجرایی اتحادیه نویسندگان عرب و خانم دکتر ندی حسّون رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دمشق ؛ بعد از ظهر پنج شنبه 5/5/96 در مقر جمعیت برگزار کرد . در این نشست که جمعی از نخبگان و اهل فرهنگ و ادب سوری و فلسطینی حضور داشتند پس از ارائه مقاله توسط دو سخنران ؛ آقای صالحی نیا رایزن فرهنگی در سوریه طی سخنانی ضمن تشکر از جمعیت دوستی بابت برگزاری این نشست و انتخاب موضوعی که کمتر به آن پرداخته شده است ؛ افزود اهتمام ایرانیان به فلسطین ریشه دینی ؛ فرهنگی و تاریخی دارد و مربوط به بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نمی باشد . این اهتمام دستوری و حکومتی نیست بلکه ریشه در وجدان و ضمیر ایرانیان دارد و متکی بر باورهای دینی ؛ فرهنگی و تاریخی است .
 ٢١:١١ - شنبه ٧ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
پیرامون شخصیت امام رضا (ع)
میزگرد علمی پیرامون شخصیت امام رضا (ع) در رایزنی فرهنگی در دمشق برگزار خواهد شد
به مناسبت سالروز ولادت امام علی بن موسی الرضا (ع) و دهه کرامت ؛ رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران یک میزگرد علمی با سخنرانی شخصیت های برجسته علمی ؛ دینی و فرهنگی ؛ روز شنبه 14 مرداد برگزار خواهد کرد . از جمله سخنرانان این میزگرد دکتر سهیل زکار استاد برجسته تاریخ دانشگاه دمشق ؛ شیخ مأمون رحمه امام جمعه و خطیب مسجد جامع اموی دمشق و حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالله نظام از علمای سرشناس شیعه سوریه می باشند . در حاشیه این میزگرد ؛ نمایشگاه عکس و آثار هنری مرتبط با موضوع ؛ برپا خواهد شد و همچنین برنامه تواشیح خوانی نیز اجرا می گردد .
 ١٤:٠٠ - جمعه ٦ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت امام صادق (ع)
برگزاری میزگرد تحت عنوان نقش امام صادق (ع) در احیای شریعت محمدی (ص)
به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت امام صادق (ع) دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله) میزگردی علمی را روز چهارشنبه 28 مرداد 1396 در مجتمع دینی و فرهنگی امام خمینی (قدس سره ) در منظقه زینبیه دمشق برگزار نمود .
 ١١:٣٧ - سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
تکریم شعرای سوری و لبنانی
گزارش ملاقات رایزن فرهنگی با شعرای شرکت کننده در مراسم روزجهانی قدس
پس از برگزاری شب شعر به مناسبت روز جهانی قدس ، شعرای سوری و لبنانی شرکت کننده در این مراسم ( خالد ابو خالد رئیس انجمن نویسندگان و روزنامه نگاران فلسطینی ، محمود حامد ، صالح هواری شاعر ، نزار بریک هنیدی دکتر جراح عمومی و شاعر ،علی دندح شاعر و تهیه کننده برنامه های ادبی در رادیو و تلویزیون سوریه ، ماهر محمود عضو انجمن ( 5 شاعر فلسطینی ) ، هیلانه عطاء الله شاعر و عضو اتحادیه نویسندگان عرب و لبیب صندوق ( دو شاعر سوری ) ، امل طنّانه شاعر مقاومت و حسن المقداد شاعر جوان ( دو شاعر لبنانی ) و مسئولین انجمن دوستی ایران و فلسطین در سوریه و انجمن نویسندگان و روزنامه نگاران فلسطینی ، روز چهارشنبه 31/خرداد/1396 در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با آقایان صالحی نیا رایزن فرهنگی و تسخیری وابسته فرهنگی دیدار و گفتگو کردند .
 ١٤:٤٧ - پنج شنبه ٨ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه - دمشق
تیمهای المپیادی علمی سوری برای شرکت در مسابقات جهانی آماده می شوند
تیمهای المپیادی علمی سوری برای شرکت در مسابقات جهانی آماده می شوند . 123 دانش اموز سوری درقالب تیمهای المپیادی علمی سوری در رشته های ریاضی ، فیزیک ، شیمی و رایانه ای طی حضور روزانه در اردوهای آماده سازی ( نظری و عملی ) ، برای شرکت در مسابقات جهانی آماده می شوند .
 ١٤:٠١ - دوشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
عکس با حضور وابسته فرهنگی و استاد مهاجر و تعدادی از قرآن آموزان سوری
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه - دمشق
گزارش بازدید از موسسه قرآنی " جنه القرآن " و گفتگو با مسئولین آن
روز شنبه مورخ 27/3/1396 به همراه استاد مهاجر (استاد قرآن کریم اعزامی از مرکز ) به موسسه قرآنی " جنه القرآن " رفتیم و ضمن برگزاری آخرین کلاس درسی دوره قرآنی رمضانی در این موسسه با حضور بیش از چهل قرآن آموز ( برخی از انها از اساتید قران کریم در منطقه حی الامین هستند ) از مرکز موسسه که در منزلی قدیمی ولی باز سازی شده در کنار مسجد امام علی (ع) قرار دارد بازدید و با کمیته اجرایی این موسسه که از 5 مرد و 7 خانم تشکیل شده است (همگی داوطلبانه در این موسسه کار می کنند) دیدار و گفتگو ، و پس از ادای نماز جماعت در میهمانی افطاری این موسسه شرکت کردیم .
 ١٢:٠٨ - دوشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
هفته نامه شماره 11
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه - دمشق
هفته نامه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق - شماره 11
رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سوريه فرهنگي – هنري – اجتماعي ( شماره ( 11 20 ارديبهشت ماه 1396 - ( شماره ( 11 الشهيد خالد الأسعد فرهنگي – هنري – علمي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سوريه فرهنگي – هنري – اجتماعي ( شماره ( 11 فهرست : بخش اول – خبرهاي فرهنگي، هنري، اجتماعي شهر ارونا در ايتاليا شهيد خالد اسعد را تكريم كرد.  نزار علي بدر از قلوه سنگ هاي ساحل بيش از بيست و پنج هزار كار هنري ابداع مي كند.  60 داو طلب براي فعاليت هاي "سوريه زيباتر است" آماده كار مي شوند.  زير نظر وزير فرهنگ محمد احمد فعاليت هاي تئاتر در جشنواره حسكه شروع مي شود.  رؤياي 2" نابيناياني كه روي سن آمفي تئاتر نمايش اجرا مي كنند. "  عبد الله ابو هيف اديب سرشناس سوري درگذشت.  وزارت فرهنگ سوريه در كتابخانه ملي اسد نشست ادبي با عنوان "عمر ابو ريشه" شاعر عزت  2017 (سايت خبري "الازمنة") /5/ برگزار نمود. 2 بخش دوم – مقاله هاي برتر در رسانه هاي سوريه بخش سوم - رويدادهاي خبري ايراني پيرامون سوريه .............................................................................................
 ١٠:٢٣ - پنج شنبه ٢١ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
کارت دعوت مراسم
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه - دمشق
نشست همبستگی با اسرای فلسطینی در زندانهای رژیم صهیونیستی
برگزاری نشست؛ "همبستگی با آزادگان فلسطین در زندانهای رژیم اشغالگرصهیونیستی" رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دردمشق، با همکاری انجمن دوستی ایران و فلسطین در سوریه، نشستیرا با عنوان: "همبستگی با آزادگان فلسطین در زندانهای رژیم اشغالگر صهیونیستی"،در بعد از روز یکشنبه مورخ 17 اردیبهشت ماه سال جاری با حضورآقایان قاسمیان معاون محترم سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه، علی یونس رئیس کمیته حمایت از اسرای فلسطینی در زندانهای رژیم صهیونیستی،دکتر نضال صالح رئیس اتحادیه نویسندگان عرب در سوریه، دکتر حسین جمعه رئیس سابق اتحادیه نویسندگان عرب در سوریه، نجاریان زاده سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه، حجت الاسلام و المسلمینتهرانی رئیس دانشگاه بین المللی المصطفی در سوریه و هیئت همراه، هیئتی از دفتر مقام معظم رهبری در سوریه به سرپرستی حجت الاسلام و المسلمین شفعیی پور معاون نماینده مقام معظم رهبری در سوریه، دکتر محمد البحیصی رئیس انجمن دوستی ایران و فلسطین در سوریه، آقای فرحان ابوالهیجا دبیر گروه "صاعقه" فلسطینی در سوریه، ابو فاخر معاون دبیر جنبش انتفاضه فلسطین، رهبران و نمایندگان گروههای مختلف فلسطینی و همچنین آقای احمد ابو سعود از آزادگان فلسطینی سابق از زندانهای رژیم صهیویستی، دکتر حسن حمید نویسنده معروف فلسطینی، محمد هادی تسخیری وابسته فرهنگی کشورمان در سوریه،مدیر مدرسه جمهوری اسلامی ایران در سوریه به همراه معلمان ایرانی و تنی چند از اساتید و نخبگان سوری و فلسطینی، در سالن امام خمینی (ره) رایزنی فرهنگی کشورمان در سوریه با شکوه خاصی برگزار گردید
 ١٧:٣٦ - چهارشنبه ٢٠ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه
گزارش اختتامیه چهارمین دوره آموزش زبان فارسی در زینبیه
مراسم اختتامیه چهارمین دوره آموزش زبان فارسی در زینبیه که با همکاری این رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و دفتر مقام معظم رهبری در سوریه از ششم دیماه سالجاری آغاز شده بود، در روز دوشنبه مورخ 16 اسفند ماه سال جاری در دفتر مقام معظم رهبری واقع در زینبیه برگزار گردید.
 ١٧:١٩ - يکشنبه ٦ فروردين ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
سومین نشست صمیمی اعضاء جمعیت فارغ التحصیلان سوری
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه
سومین نشست صمیمی اعضاء جمعیت فارغ التحصیلان سوری از دانشگاه های ایران با آیت الله طباطبائی اشکذری نماینده مقام معظم رهبری در کشور سوریه
ه همت این رایزنی فرهنگی، سومین نشست صمیمی اعضاء جمعیت فارغ التحصیلان سوری از دانشگاه های ایران( رابطه الخرجین السوریین من الجامعات الایرانیه) با آیت الله طباطبائی اشکذری نماینده مقام معظم رهبری در کشور سوریه و با حضور آقای نجاریان زاده سرپرست رایزنی فرهنگی، آقای زینعلی کنسول سفارت کشورمان و آقای عبداللهی سرپرستی مدارس سوریه و لبنان و اردن در سوریه، در محل سالن اجتماعات دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در زینبیه برگزار گردید.
 ١٨:٠١ - دوشنبه ١٦ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٠بیشتر >>
برگزاری هفته فیلم کودک و نوجوان سوری- ایرانی
برگزاری هفته فیلم کودک و نوجوان سوری- ایرانی با همکاری وزارت فرهنگ جمهوری عربی سوریه
آقای محمد هادی تسخیری نماینده رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه و آقای دکتر غفاری مسئول دفتر منطقه ای صدا و سیما در بیروت با حضور آقای ولید درویش رئیس موسسه سینمایی فعالیت مشترک وخانم هدی نظام مسئول اجرایی هفته فیلم در رایزنی فرهنگی، با آقای مراد شاهین رئیس موسسه سینمایی سوریه و خانم رشا برکات مدیر برگزاری هفته های فیلم این موسسه ، پیرامون موضوع " برگزاری هفته فیلم کودک و نوجوان ایرانی- سوری " در سینما الکندی شهر دمشق دیدار و گفتگو کردند.
 ١١:٣٧ - پنج شنبه ١٢ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٠بیشتر >>
رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سوريه
انتشار یکصد و بیست يك شماره از فصلنامه «الثقافه الاسلامیه»
شوال 1437 هـ - تموز 2016 م - مرداد 1395هـ.ش
 ١١:٢١ - چهارشنبه ٦ مرداد ١٣٩٥ - نظرات : ٠بیشتر >>
رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سوريه
در کنفرانس " اقتصاد مقاوم و پایداری مردم سوریه"مشارکت نمود.
بنا بر دعوت حزب بعث عربی سوریه از رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق ،...
 ١٥:٠٨ - شنبه ٢ مرداد ١٣٩٥ - نظرات : ٠بیشتر >>
رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سوريه
گزارش ملاقات گروهی از نخبگان کشور سوریه
با رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق
 ١٥:٠٠ - شنبه ٢ مرداد ١٣٩٥ - نظرات : ٠بیشتر >>
رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سوريه
هشتاد و ششمین دوره آموزش زبان فارسی برگزار گرديد.
برنامه افتتاحیه این دوره همزمان با سالگرد تولد حضرت امام حسن مجتبى عليه السلام، با حضور و سخنرانی
 ١٥:٣٣ - شنبه ٥ تير ١٣٩٥ - نظرات : ٠بیشتر >>
رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سوريه
نشستی ادبی با عنوان "جایگاه ادبیات معاصر فارسی در کشورهای عربی" برگزار نمود.
همزمان با افتتاح هشتاد و ششمین دوره آموزش زبان فارسی
 ١٤:٣٦ - شنبه ٥ تير ١٣٩٥ - نظرات : ٠بیشتر >>
رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سوريه
توزیع دانشنامه های فارغ التحصیلان آموزش زبان فارسی برگزار گردید.
این برنامه همزمان با سالگرد تولد حضرت امام حسن مجتبى عليه السلام و روز جهاني قدس، با حضور و...
 ١٣:٤٤ - شنبه ٥ تير ١٣٩٥ - نظرات : ٠بیشتر >>
رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سوريه
روز جهانی قدس بصورت تریبون آزاد و با عنوان : "قدس قطب محور مقاومت" برگزار گردید
با حضور آقای رنجبر شیرازی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه ، تنی چند از اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران و...
 ١٣:١٩ - شنبه ٥ تير ١٣٩٥ - نظرات : ٠بیشتر >>
رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سوريه
به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) نشست فکری برگزار نمود.
تحت عنوان :"پرتوی از اندیشه امام خمینی : جوانان و نقش آنان در مقابله با استکبار جهانی"
 ١٥:٢١ - دوشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٥ - نظرات : ٠بیشتر >>
مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
در نمایشگاه سالانه کتاب دانشگاه البعث شهر حمص
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه در نمایشگاه سالانه کتابی که در دانشگاه البعث در حمص برگزار گردید، شرکت نمود.
 ١٤:٥٤ - پنج شنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٥ - نظرات : ٠بیشتر >>
مشارکت رایزنی فرهنگی در
مراسم تجلیل از دانشجویان برگزیده و نمونه دانشگاه البعث شهر حمص
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه با همکاری رئیس دانشگاه البعث ....
 ١٤:٤٧ - پنج شنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٥ - نظرات : ٠بیشتر >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
تازه ها
پايگاه اطلاع رساني دفترمقام معظم رهبری(مدظله العالی)

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

آشنایی با مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی

کتابخانه دبجيتال سازمان فرهنك وارتباطات اسلامي

بنياد سعدى
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 569949
بازدید امروز : 301
بازدید این صفحه : 1196950
بازدیدکنندگان آنلاين : 5
زمان بازدید : 7.1875

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان وأدبيات فارسي|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت