شنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٧ فارسي|عربي
صفحه اصلی|ايران|اسلام|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
مشهد- حرم امام رضا (ع)
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

در چارچوب فعالیت های جانبی رایزنی فرهنگی در نمایشگاه بین المللی کتاب دمشق

از کتاب "التفسیر الجامع" تألیف وزیر اوقاف سوریه رونمایی شد

 در چارچوب فعالیت های جانبی در نمایشگاه بین المللی کتاب دمشق در کتابخانه ملی اسد ، طی مراسم ویژه ای از کتاب "التفسیر الجامع " تألیف آقای دکتر محمد عبد الستار السید وزیر اوقاف سوریه با حضور مؤلف و جمعی از علما ، مقامات و علاقمندان به کتاب رونمایی شد. در این مراسم وزیر اوقاف سوریه و مؤلف این تفسیر در سخنانی اظهار نمود هدف از نگارش این تفسیر بیشتر ، ملی بوده تا یک انگیزه دینی و ایمانی ، چون اغلب گروه های تکفیری و تروریستی و جنبش های سیاسی اسلامی که ادعای اسلام می کنند ، تفسیر اشتباهی از کلام الله و سنت پیامبر (ص) دارند . لذا می بایست تفسیر معاصر و به زبان مناسب در مقابل تکفیر داشته باشیم . ما امروزه در دورانی هستیم که به مقابله با تروریسم و تندروی و تکفیر نیاز است. وی افزود : ما می دانیم که داده های قرآن پایان پذیر نیست و با پیشرفت حاصل در زندگی بشر ؛ باید آنچه که متناسب با این پیشرفت است را از کتاب الهی دریافت نماییم . ما دین خود را پیشرفته نمی کنیم چرا که دین کامل و تام است ولی تفسیر و اجتهاد ، ناقص است و احتیاج به پیشرفته کردن دارد تا مورد قبول عقل بشر واقع گردد. 

وی در ادامه افزود قرآن اولین و اساسی ترین منبع شرع الهی است ، لذا هر نوع تفسیر اشتباهی باعث می شود انحراف فکری خطرناکی صورت گیرد . این امر در مورد گروه های تروریستی مجرم و تکفیری وهابی صادق است چرا که آنان تفسیر ناقص و اشتباهی از قرآن را ، متناسب با اندیشه مجرمانه تروریستی شان ، در نظر گرفتند و مردم را فریب دادند . لذا مقابله با تکفیر و تندروی ممکن نیست جز با ارائه تفسیر صحیح ، معاصر و علمی که با تکیه بر زبان عربی و سیره رسول خدا (ص) باشد. بنابراین ، این تفسیر یک کار ایمانیِ ملی و ضروری است ، نه فقط برای مسلمانان بلکه برای همه طوایفی که با ما در این وطن زندگی می کنند و  در آن ، مناره مسجد در کنار کلیسا است ، کشور ما ، کشور آزادی اندیشه و قبول دیگری و تعددگرا می باشد . به همین دلیل باید تفسیر قرآن مجید ، تمامی این عوامل را در بر گیرد.

آقای دکتر محمد توفیق رمضان البوطی رئیس اتحادیه علمای بلاد شام و رئیس دانشکده شریعت دانشگاه دمشق که در این مراسم حضور داشت طی سخنان کوتاهی گفت : تفسیری که آقای دکتر محمد عبد الستار السید ارائه داده است ، فهم صحیحی می باشد از حقایق قرآنی که برای عموم مردم مبهم است و بعضی ها از آن سوء استفاده می کنند تا آیات قرآن را مشوّه نمایند . آقای وزیر در فهم آیات جهاد ، تلاش به خرج داده است تا درک ما از قرآن مطابق با مقصد و هدف واقعی قرآن باشد.

آقای هیثم الحافظ ، مدیر مؤسسه انتشاراتی "دار الحافظ" ، که این کتاب را منتشر نموده است در ابتدای این برنامه درباره اهداف این انتشاراتی در نشر مفاهیم اسلامی و میراث ملی صحبت نمود و گفت : تجدد در طرح این موضوعات ضروری است تا متناسب با پیشرفت حاصل در جهان باشد و بتواند اندیشه جوانان را هدایت کند.

دکتر محمد عبدالستار السید در مقدمه خود اظهار داشته است ، این کتاب ، تفسیر نیست بلکه تلاشی برای تدبّر در آیات کلام الله مجید می باشد زیرا قرآن را پیامبر اکرم (ص) که قرآن بر قلبش نزول کرد ، تفسیر نکرد و نمی توان هر تدبّر یا تبحّر یا هر خوانش و فهمی از قرآن را تفسیر نامید زیرا کتاب الله برای همه زمان ها و مکان ها آمده است و نه برای زمان و مکان مشخصی . پیامبر که به قرآن عمل می کرد ، اگر می خواست ، قرآن را تفسیر می کرد ولی به بیان و شرح محکمات آن بسنده نمود . وی در ادامه اظهار داشته است آنگاه که می گوییم تفسیر قرآن ، تعبیری مجازی می باشد و در واقع تدبّر در قرآن است.

وزیر اوقاف سوریه مبانی تفسیر خود را همان قواعد علمی مراعات شده در همه تفاسیر اعلام کرده است که عبارتند از :

اولاً تفسیر قرآن با قرآن

ثانیاً تفسیر قرآن با اقوال ، اعمال ، رفتار و سیره رسول الله (ص)

ثالثاً اصول و قواعد تفسیری مفسرین بزرگ

یادآور می شود تاکنون چهار جلد از این تفسیر چاپ شده است که تا جزء چهارم قرآن مجید را در بر می گیرد و حسب اعلام وزیر اوقاف سوریه ، بقیه اجزاء تا جزء سی ام متعاقباً منتشر خواهد شد.

 

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه

 

مرداد 1396


١٦:٠٩ - چهارشنبه ١٨ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٣٨١١    /    تعداد نمایش : ٨٠خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني دفترمقام معظم رهبری(مدظله العالی)

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

فیسبوک رایزنی فرهنگی

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

آشنایی با مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی

کتابخانه دبجيتال سازمان فرهنك وارتباطات اسلامي

بنياد سعدى
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 609800
Visitorsofday : 18
Visitorsofpage : 1279969
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 5.5469

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان وأدبيات فارسي|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت