دوشنبه ٠١ مهر ١٣٩٨ فارسي|عربي
صفحه اصلی|ايران|اسلام|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
پل طبیعت - تهران
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (قدس سره) و روز جهانی قدس

برگزاری " نشست علمی و فکری قدس پایتخت ابدی فلسطین " در دمشق

 

در آستانه سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (قدس سره)  و روز جهانی قدس که در سال جاری فاصله اندکی با هم دارند ، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه برنامه ویژه ای را تدارک دید که شامل یک نشست فکری و علمی  و یک سخنرانی و یک نمایشگاه آثار تجسمی هنرمندان فلسطینی بود .

برنامه روز سه شنبه 7 خرداد 1398 در سالن اجتماعات امام خمینی رایزنی فرهنگی و با حضور شخصیت های سیاسی ، فرهنگی ، رسانه ای و دینی فلسطینی و سوری و آیت الله طباطبایی نماینده مقام معظم رهبری در سوریه و آقای ترکابادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه برگزار شد . برنامه  با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و نواخته شدن سرود ملی ایران و سوریه و فلسطین و قرائت فاتحه برای شهدا آغاز گردید .

سپس آقای صالحی نیا رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ضمن خوشامدگویی به حاضرین و تشکر از آن ها بابت قبول دعوت ، طی سخنان کوتاهی پیرامون مناسبت اظهار داشت ، هر چه می گذرد اهمیت اعلام روز جهانی قدس از سوی امام خمینی بر ما بیشتر روشن می گردد و مشخص می شود این اقدام امام ، نه صرفاً اقدامی تبلیغاتی بلکه اقدامی هوشمند مبتنی بر نگاهی راهبردی بوده که پیام آزادسازی تمام سرزمین فلسطین و محو کیان صهیونیستی از نقشه را در بردارد . امام خمینی با این کار ، قضیه فلسطین را از چارچوب تنگ و محدودش که قضیه ملت فلسطین یا امت عربی باشد خارج نمود و آن را قضیه نخست جهان اسلام  و قضیه حق انسانی که فراتر از مرزهای جغرافیایی و سیاسی و نژادی ، مورد اهتمام آزادگان جهان می باشد ، قرار داد .

رایزن فرهنگی در ادامه افزود فلسطین و قدس شریف امروز و چهل سال پس از اعلام روز جهانی قدس ، سخت ترین روزهایش را می گذراند و با طرح معامله قرن مورد هدف قرار گرفته است . امروز برکسی پوشیده نیست که دو جبهه در این میدان شکل گرفته اند . جبهه طرح صهیونیستی با محوریت شیطان بزرگ و صهیونیست های اشغالگر و شرکای عرب آن ها که پرده از روابطشان با صهیونیست ها برداشتند  و در مقابل ، جبهه حمایت از ملت فلسطین که همان جبهه مقاومت باشد و از هنگام شکل گیری اش تاکنون روز به روز قوی تر و منسجم تر شده است و قدرت منطقه ای مؤثری در موازنه قدرت را تشکیل می دهد و کیان صهیونیستی آن را بزرگ ترین تهدید خود می شمارد .

رایزن فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هم زمانی سالگرد ارتحال امام خمینی و روز قدس در سال جاری ، روز قدس را میراث معنوی امام خمینی به نفع قضیه فلسطین برشمرد و با مروری بر جایگاه فلسطین در فکر و شعارهای انقلاب اسلامی ، سیاست ثابت و تغییر ناپذیر جمهوری اسلامی ایران در حمایت همه جانبه از ملت فلسطین را مورد تأکید قرار داد . رایزن فرهنگی در ادامه با اشاره به سالگرد رحلت آقای حافظ الاسد رئیس جمهور فقید سوریه که چند روز پس از روز قدس می باشد ، مواضع ارزشمند و ثابت او در حمایت از قضیه فلسطین و دشمنمی با رژیم صهیونیستی را یادآوری و یاد او را گرامی داشت . آقای صالحی نیا در پایان تأکید نمود نباید صرفاً به گرامی داشت روز قدس اکتفا کنیم بلکه باید این مناسبت را خاستگاهی برای حمایت عملی و واقعی از قدس و فلسطین قرار دهیم .

پس از آن پیام صوتی مطران عطاالله حنا رئیس اساقفه سبسطی قدس خطاب به این نشست پخش گردید که در آن با تقدیر از اعلام روز قدس توسط امام خمینی ، از حمایت های جمهوری اسلامی ایران .و سوریه از فلسطین ، تشکر و قدردانی کرد .

سپس اولین قسمت برنامه که نشست فکری و علمی تحت عنوان " قدس پایتخت ابدی فلسطین " بود ، آغاز گردید و در آن آقایان انیس نقاش تحلیگر مسائل راهبردی و چهره سرشناس رسانه ای ، دکتر خلف المفتاح دبیرکل مؤسسه بین المللی قدس و انور رجا مسئول تبلیغات و رسانه های الجبهه الشعبیه القیاده العامه و آیت الله طباطبایی نماینده مقام معظم رهبری در سوریه در سه محور زیر سخنرانی کردند :

-        نگاه راهبردی امام خمینی در اعلام روز جهانی قدس

-        معامله قرن و خطرات آن بر آینده منطقه و قضیه فلسطین

-        جولان و قدس دو عنوان برای یک قضیه

بخش دوم برنامه سخنرانی مهمان ویژه مراسم آقای دکتر فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه بود . وی نگاهی تحلیلی به شکل گیری دو جبهه در منطقه یکی مقاومت در برابر صهیونیست ها و دیگری همراه و هم پیمان با کیان صهیونیستی انداخت و به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در جبهه مقاومت و نقش اعلام روز قدس در شکل دهی به این جبهه پرداخت و از اقدام ارزشمند امام خمینی در اعلام روز قدس به نیکی یاد نمود . وی در بخش دیگری از سخنان خود پشت پرده های نشست ها و کنفرانس های اتحادیه عرب و مواضع حقیقی کشورهای عربی نسبت به قضیه فلسطین که کاملا مغایر با بیانیه های صادره می باشد را بیان کرد و در ادامه ، موضع سوریه نسبت به قضیه فلسطین را عامل اصلی جنگ تمام عیار هشت سال گذشته علیه سوریه برشمرد و تأکید نمود سوریه هرگز موضع خود را تغییر نخواهد داد حتی اگر این جنگ ده ها سال به طول انجامد . دکتر المقداد در ادامه سخنانش از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از سوریه قدردانی نمود و تأکید کرد اگر نبود این حمایت ها ، هم اکنون شرایط طور دیگری بود .

 

در پایان آقای ترکابادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه طی سخنانی از حاضرین بابت قبول دعوت و از سخنرانان که مطالب ارزنده ای را ارائه نمودند ، تشکر و قدردانی نمود و با اشاره به مطالب مهم دکتر فیصل المقداد ، بر ثبات موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به قضیه فلسطین تأکید نمود و حمایت های جمهوری اسلامی ایران از سوریه را در همین راستا برشمرد .   

نمایشگاه عکس ارتحال امام خمینی در سالن اجتماعات برپا شده بود . همچنین نمایشگاه آثار تجسمی هنرمندان فلسطینی از سوی اتحادیه هنرمندتان تجسمی فلسطین در حاشیه مراسم افتتاح گردید و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد یافت . 

این برنامه تحت پوشش رسانه ای گسترده ای قرار داشت و در حاشیه آن مصاحبه های متعددی توسط رسانه های مختلف با حاضرین در برنامه انجام گرفت .    

 

 

 


١٢:٤٩ - چهارشنبه ٨ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ٧٣٠٩٥٧    /    تعداد نمایش : ٣١خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني دفترمقام معظم رهبری(مدظله العالی)

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

فیسبوک رایزنی فرهنگی

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

آشنایی با مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی

کتابخانه دبجيتال سازمان فرهنك وارتباطات اسلامي

بنياد سعدى
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 655367
Visitorsofday : 108
Visitorsofpage : 1364100
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 8.4531

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان وأدبيات فارسي|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت