دوشنبه ٠١ مهر ١٣٩٨ فارسي|عربي
صفحه اصلی|ايران|اسلام|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
حافظیه - شیراز
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

تازه ترین انتشارات رایزنی فرهنگی

انتشار شماره جدید فصلنامه الثقافه الاسلامیه

 

 شماره جدید فصلنامه الثقافه الاسلامیه در آستانه دهه نخست محرم و حماسه جاویدان حسینی از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه منتشر گردید .

شماره 130 مجله الثقافه الاسلامیه علاوه بر مقالات در موضوعات متنوع فکری ، ادبی و هنری که طبق معمول در بردارد ، پرونده ویژه عاشوراتحت عنوان " الحسین (ع) شهید الانسانیه " شامل مقالات و مطالب فکری و ادبی پیرامون نهضت حسینی را نیز در خود جا داده است  .

از جمله مقالات پرونده ویژه این شماره عبارتند از :

-        از انقلاب امام حسین (ع) تا مقاومت

-        معانی شریف حسینی

-        روز حسرت و انتخاب سخت

-        تأملی در شعار کل یوم عاشوراء و کل ارض کربلاء

همچنین مقالات متنوعی از جمله :

-        نماد و تأویل در نص قرآنی ، سوریه یوسف به عنوان نمونه

-        تمدن اسلامی معاصر و قضیه دمکراسی

-        تسامح اسلام در عبادات و معاملات

-        مقام معرفت در نهج البلاغه

رایزن فرهنگی در مقدمه مجله تحت عنوان " عاشوراء حماسه بزرگ انسانی " نوشته است این شماره الثقافه الاسلامیه در ایام عاشورای حسینی صادر می شود . حادثه ای که همانند سایر حوادثِ مملو از کشتار و اسارت ، گذرا باقی نماند بلکه همچون موجودی زنده به ما رسیده است ، انگار در گذر تاریخ در هر زمان و هر مکانی با وجدان انسان زندگی می کند و الهام بخش او در فداکاری و ایثار در راه رسیدن به عدالت و کرامت و اصلاح جامعه می باشد . عاشوراء صرفاً عنوانی در کتاب تاریخ نماند و نخواهد ماند و اهمیت آن فقط به دلیل ارتباطش باخاندان پیامبر اکرم (ص) نیست بلکه مدرسه ای برای تربیت مصلحین و مجاهدین در راه حق و عدالت در طول تاریخ تا زمان حاضر شده است و انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (قدس سره) بر مبنای همین فکر پیروز شد . ملت ایران به رهبری امام خمینی (قدس سره)  در مسیر امام حسین در فداکاری و قربانی دادن برای دفاع از حق و انسان و ارزش های اسلامی ، قیام کرد و بدین ترتیب مهمترین رویداد سیاسی دهه هفتاد قرن گذشته میلادی را با شعارهای عاشورایی رقم زد . رایزن فرهنگی در بخش دیگری از یادداشت خود آورده است ، " مطالعه واقعه کربلاء و حادثه عاشوراء فقط یک مطالعه تاریخی نیست بلکه مطالعه اندیشه و موضعی است که از آن روش و منش را الهام می گیریم و بر مبنای آن زندگی فردی و اجتماعی خود را سامان می دهیم و سیاست خودمان در رفتار با دوست و دشمن را بر اساس آن ترسیم می کنیم . فرهنگ مقاومت که اصول و جوهر فکری اش را از مکتب عاشوراء گرفته است ، عملاً و در میدان ثابت نموده که فرهنگ زندگی ، پیشرفت ، شکوفایی و همزیستی مسالمت آمیز می باشد و نظام فکری کامل و متکاملی است که منحصر به جنبه نظامی نمی باشد بلکه همه جوانب زندگی سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و ... را در بر می گیرد و برای جوامع مان زندگی کریمانه و شکوفا را هدیه می آورد تا ملت ها و نسل ها با همه تنوع فرهنگی و دینی ، از زندگی کریمانه ای برخوردار شوند . این ، فهم ما از عاشوراء و حماسه حسینی است که امام خمینی گفت هر چه داریم از عاشورای امام حسین (ع) است . "  

یادآور می شود این شماره فصلنامه الثقافه الاسلامیه ، شماره 130 تابستان 1398 / 2019 می باشد و با 17 مقاله در 220 صفحه چاپ شده است .      

 

 

 


١٠:٣٠ - شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ٧٣٥٣٣٢    /    تعداد نمایش : ٩خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني دفترمقام معظم رهبری(مدظله العالی)

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

فیسبوک رایزنی فرهنگی

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

آشنایی با مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی

کتابخانه دبجيتال سازمان فرهنك وارتباطات اسلامي

بنياد سعدى
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 655381
Visitorsofday : 123
Visitorsofpage : 1364115
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 4.2969

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان وأدبيات فارسي|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت