يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧ فارسي|عربي
صفحه اصلی|ايران|اسلام|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
اصفهان - سی و سه پل
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

 

افتتاحیه

برگزارى مراسم افتتاحيه شصت و هشتمين دوره زبان و ادبيات فارسى در رايزنى فرهنگی

 

مراسم افتتاح شصت و هشتمین دوره آموزش زبان فارسى رايزنى فرهنگی با حضور انبوهى از زبان آموزان و علاقه مندان به زبان و ادبيات فارسى در تاريخ 31/6/89 در تالار امام خمينى"ره" رايزنى فرهنگى ج.ا.ایران در سوریه برگزار شد.

در اين مراسم كه با پوشش رسانه اى همراه بود نه تن از برگزيدگان دوره هاى گذشته در ميان تشويق حاضرين تكريم و به آنان جوايزى اهدا شد.

 

در ابتداى مراسم آقای علی اصغر ارمکان استاد زبان فارسی و مجرى برنامه ضمن خوشامدگويى به حاضرين مقدمه اى در خصوص جايگاه زبان و ادبيات فارسى و همچنين گزارشی در خصوص روند تدريس در دوره هاى گذشته و دوره هاى جديد ارائه نمود.
سپس آقاى سيدعلى موسوی زاده سرپرست رايزنى فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه به ایراد سخن پرداخت.

وی ضمن خوشامدگويى به حاضران، بر جايگاه و اهميت زبان به عنوان بهترين وسيله برقرارى ارتباط و انجام مطالعات در خصوص ميراث و تمدن هاى مختلف تأکید نمود واظهار داشت: با عنايت به اينكه زبان فارسى زبان دوم جهان اسلام است و بخش مهمى از علوم اسلامى از جمله ادبيات، تاريخ،  فلسفه و هندسه با اين زبان نگاشته شده از این رو از جایگاه ویژه ای نزد خاورشناسان و محققان برخوردار می باشد.
آقاى موسوى زاده در ادامه با اشاره به غناى ادبيات فارسى و شخصیت والای بزرگان ادب فارسى مانند فردوسى، سنايى، عطار، مولانا، سعدى، حافظ و خيام تأكيد نمود: ادبيات فارسى دارای جايگاه ويژه اى در ميان ادبيات جهان برخودار است و توجه جهانیان به وضعيت فرهنگى، ادبيات، تمدن و هنر از جمله  سينماى ايران عامل مهمى جهت فراگيرى زبان فارسى به شمار مي رود.

سرپرست رايزنى در پايان ضمن بیان ويژگي هاى زبان فارسى ابراز اميدوارى نمود
فارغ التحصيلان دوره های قبلی همچون گذشته رابطه خود را با رایزنی حفظ نموده و در فراگيرى اين زبان جديت و تلاش فراوانى از خود نشان داده تا نيروهاى توانمند در ترجمه متون ادبيات فارسى به عربى و بالعكس، فارغ التحصيل شده و كمبود فعلی را در این زمینه پوشش دهند.
سپس آقاى باسل سرابى مديرروابط عمومى رایزنی فرهنگی در خصوص اهميت زبان فارسى و محورهاى اشتراك زبان فارسى و عربى و تاريخچه روابط فرهنگى ايرانيان و اعراب و تأثيرات متقابل دو زبان بر يكديگر سخنانی ايراد نمود:

وى با اشاره به عوامل نزديكى دو ملت ايران و عرب اعم از تاريخ، دين، همسايگى و منافع مشترك اظهار نمود عوامل مذكور باعث اشتراك و تاثير و تاثر ادبيات، فرهنگ، آداب ورسوم دو ملت گرديد.
آقای سرابی ادامه داد: نقش علماى ايرانى در رشد و ارتقاء علوم و ادبيات جهان اسلام از صدر اسلام تاكنون بر كسى پوشيده نيست.ابن سينا، بيرونى و رازى دانشمندان ايرانى نام آشناى جهان اسلام در تمام زمينه¬ها، تأثير بسزايى درجهت ارتقاء علوم و معارف اسلامى داشتند. همچنين نمی توان از نقش علمائى مانند سيبويه در ارتقاء علوم صرف ونحو زبان عربى غافل ماند.

  

مراسم تجلیل از فارغ التحصیلان دوره 68
در پايان مراسم جوايز ارزشمندى به نه نفر از زبان آموزان برجسته فارع التحصيل مركز زبان و ادبيات فارسى رايزنى فرهنگی اهدا گرديد. هركدام از زبان آموزان مذكور به هنگام دریافت جائزه سخنان جالبی به زبان فارسى و عربى به عنوان تشكر و تقدير از رايزنى به دليل امكانات و تسهیلات ارايه شده به آنان در طول برپایی دوره هاى آموزشى ايراد نمودند .
لازم به ذكر است دوره هاى جديد آموزش زبان فارسى در مقاطع ابتدايى، متوسطه، پيشرفته و ترجمه به مدت دو ماه و نيم از تاريخ 1\7\89 الى 15\9\89 برگزار خواهد شد.

 

  

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني دفترمقام معظم رهبری(مدظله العالی)

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

فیسبوک رایزنی فرهنگی

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

آشنایی با مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی

کتابخانه دبجيتال سازمان فرهنك وارتباطات اسلامي

بنياد سعدى
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 2296
Visitorsofday : 46
Visitorsofpage : 1317092
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 5.3594

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان وأدبيات فارسي|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت