دوشنبه ٠١ مرداد ١٣٩٧ فارسي|عربي
صفحه اصلی|ايران|اسلام|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
مشهد- حرم امام رضا (ع)
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

شصتمين دوره‌ي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي افتتاح شد

 

مراسم افتتاحيه‌ي شصتمين دوره‌ي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي ويژه‌ي بيست و نهمين سالگرد پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي، امروز در دانشكده‌ي ادبيات و زبان‌هاي خارجي دانشگاه علامه طباطبايي برگزار شد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني  رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، مهدي مصطفوي  رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين برنامه با بيان اين‌كه در سال 86، پنج دوره‌ي دانش‌افزايي در ايران برگزار شده است، گفت: تا به حال پنج‌هزار دانش‌پژوه براي شركت در اين دوره‌ها به ايران سفر كرده‌اند.

وي افزود: تلاش‌هاي مركز گسترش زبان و ادبيات فارسي اميدواركننده است؛ زيرا از جهتي نشان از تمايل روزافزون دانش‌پژوهان به زبان و ادبيات فارسي دارد و از جهت ديگر ثابت مي‌كند ايران يكي از مراكز مهم عرفان و معنويت در گستره‌ي جهان است. امروز بيش از هر زمان ديگري به گسترش معنويت، اخلاق و عرفان در جهان محتاجيم. عرفان و معنويت مي‌تواند حركت چرخ‌دنده‌هاي اقتصاد و سياست را روان كند و پيچيدگي‌هاي اجتماعي را برطرف سازد.
مشاور رئيس جمهور  تأكيد كرد: هر انسان تشنه به معرفت كه در جست‌وجو براي بازيابي معنويت و عرفان باشد، ناچار به ادبيات و فرهنگ ايران، كه يكي از مراجع مهم عرفان است، رجوع مي‌كند.
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با اشاره به فعاليت اتاق‌هاي ايران در مراكز دانشگاهي دنيا، اعلام كرد: ما بيش از 250 اتاق ايران در مراكز مهم دانشگاهي دنيا داريم. اتاق ايران محفلي براي علاقه‌مندان به زبان و ادبيات فارسي است تا از آخرين دستاوردهاي ادبي ايران مطلع شوند و سعي سازمان بر اين است كه كرسي‌هاي آموزش زبان فارسي در دانشگاه‌هاي دنيا افزايش يابد.
مصطفوي با اشاره به مصوبه‌ي شوراي عالي انقلاب فرهنگي در زمينه‌ي ترجمه‌ي كتاب‌هاي فارسي، اظهار كرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بر اساس اين دستور كار درصدد ترجمه‌ي كتاب‌هاي فارسي به زبان‌هاي مختلف است، تا از اين طريق، علوم و معارف ايران به خارج از كشور منتقل شوند.
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تصريح كرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در كنار توسعه‌ي كرسي‌هاي آموزشي زبان فارسي در دانشگاه‌هاي دنيا، به تقويت كتاب‌ها و منابع زبان فارسي در كتابخانه‌هاي كشورهاي مختلف مي‌پردازد.
همچنين عباسعلي وفايي - رييس مركز گسترش زبان و ادبيات فارسي - در سخناني گفت: دانشگاه علامه طباطبايي به عنوان بزرگ‌ترين دانشگاه علوم انساني خاورميانه، با وجود استادان فرهيخته و صاحب‌نام تا به حال 15 دوره‌ي دانش‌افزايي برگزار كرده است.
سعيد واعظ  رييس دانشكده‌ي ادبيات و زبان‌هاي خارجي دانشگاه علامه طباطبايي - نيز آشنايي با زبان فارسي را در شناختن فرهنگ و بينش ايران ضروري دانست و گفت: زبان فارسي بستر انديشه‌ي ملتي فرهيخته با سابقه‌اي ديرينه است؛ از اين جهت افراد زيادي در اقصا نقاط جهات به فراگيري اين زبان علاقه نشان مي‌دهند.
در ادامه، احمد تميم‌داري  عضو هيأت علمي دانشگاه علامه طباطبايي - به نمايندگي از استادان گروه زبان و ادبيات فارسي اين دانشگاه، با خيرمقدم به دانشجويان اين دوره، گفت: ايران هميشه واسطه‌اي بين شرق و غرب بوده است؛ به همين دليل، فرهنگي ميانه دارد؛ به‌طوري‌كه هم عرفان و تصوف به آن راه يافته و هم فلسفه و حكمت.
او افزود: بيش از 12هزار شاعر شناخته‌شده در ايران زندگي كرده‌اند كه از طريق ترجمه‌ي آثارشان، شعارهاي آزادي و برابري به كشورهاي اروپايي و آمريكايي راه يافته‌اند.
در پايان، شركت‌كنندگان در شصتمين دوره‌ي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي كه براي دوره‌اي يك‌ماهه به ايران سفر كرده‌اند، به بيان وضعيت كرسي‌هاي زبان فارسي در كشورهاي خود پرداختند.
مايا فرج آوا از جمهوري آذربايجان با بيان اين‌كه اين دوره‌ها فقط براي افزودن دانش زبان فارسي به شركت‌كنندگان برگزار نمي‌شود، گفت: اين دوره‌ها مردم جهان را به هم نزديك مي‌كنند؛ زيرا درواقع دوره‌هاي تمرين صلح به مدد علم هستند.

 

 

 

 


سه شنبه 9 بهمن 1386    /    شماره : 520695    /    تعداد نمایش : 20


جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني دفترمقام معظم رهبری(مدظله العالی)

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

فیسبوک رایزنی فرهنگی

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

آشنایی با مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی

کتابخانه دبجيتال سازمان فرهنك وارتباطات اسلامي

بنياد سعدى
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1931
Visitorsofday : 4
Visitorsofpage : 1291068
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 4.6876

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان وأدبيات فارسي|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت