دوشنبه ٠١ مرداد ١٣٩٧
 
Title
iran
مشهد- حرم امام رضا (ع)
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

سوريه - افتتاح سومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه

 

مراسم افتتاح سومین دوره آموزش زبان فارسی در مرکز فرهنگی ایران ویژه آموزش زبان فارسی در شهر ساحلی لاذقیه بعدازظهر سه شنبه 3/11/1385 با شرکت بیش از 100 نفر از عاشقان زبان فارسی و فرهنگ اصیل اسلامی ـ ایرانی برگزار شد.

در این مراسم آقای حسین شفیعی وابسته محترم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه و تعدادی از مسئولان فرهنگی و دانشگاهی استان لاذقیه شرکت نمودند.
پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید آقای سلمانی مدیر مرکز فرهنگی ایران در لاذقیه ضمن خوش آمدگویی  به شاگردان جدید دوره به مشترکات موجود بین زبانهای فارسی و عربی و فرهنگ و عادات و رسوم مردم ایران و سوریه اشاره نموده و اظهار داشت: هدف از گشایش این دوره ها این است که مردم سوریه با فرهنگ اصیل ایرانی ـ اسلامی و زبان شیرین فارسی آشنایی پیدا کنند.
نامبرده از همکاری مسئولان استان لاذقیه در زمینه  بر پایی این دوره ها تشکر و قدردانی کرد و اظهار داشت: در دوره های اول و دوم این کلاسها ما شاهد عشق و محبت مردم خوب این استان نسبت به جمهوری اسلامی ایران و مردم مسلمان ایران و زبان فارسی بودیم که این امر به گسترش و تعمیق روابط برادرانه بین دو کشور و دو ملت کمک خواهند نمود.

سپس یکی از شاگردان مرحله دوم بنام خانم یارا یوسف که نفر اول کلاس با معدل 98% بود سخنان مبسوطی به زبان فارسی ایراد نمود که در آن از مسئولان رایزنی فرهنگی و مرکز بخاطر برپایی این کلاسها تشکر کرد و ابیاتی از شاعران بزرگ سعدی و حافظ و فردوسی القاء نمود که مورد تشویق حاضران قرار گرفت.

پس از آن یکی از شخصیتهای استان لاذقیه بنام آقای شمالی که بمدت 12 سال با خانواده اش در اصفهان و تهران زندگی نموده است به زبان فارسی و عربی از خاطراتش در ایران و محبت مردم مهربان ایران صحبت کرد و حاضران را بخاطر تلاش در جهت یادگیری زبان فارسی تشویق نمود.


سپس آقای حسین شفیعی وابسته محترم فرهنگی طی سخنانی از حاضران بخاطر انتخاب مرکز فرهنگی ایران برای یادگیری زبان فارسی تشکر نمود و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و سوریه در زمینه های گوناگون روابط بسیار ممتاز و همکاری خوبی دارند و یادگیری زبان فارسی توسط اقشار مختلف سوریه و در مقابل یادگیری زبان عربی توسط مردم ایران به تعمیق روابط بین دو ملت کمک خواهد کرد.

آقای شفیعی در قسمت دیگری از سخنانش به اشعاری از سعدی و حافظ شیرازی که در آن از دو زبان فارسی و عربی استفاده نمودند اشاره کرد و تأکید داشت این امر بر وجود مشترکات زیاد بین دو زبان فارسی و عربی و فرهنگ دو کشور ایران و سوریه دلالت دارد و همگی را برای گسترش این فرهنگ مشترک دعوت کرد.
همچنین ایشان در پایان سخنانش به روابط سیاسی و فرهنگی بین دو کشور پس از انقلاب اسلامی و نقش حضرت امام خمینی «ره» و رئیس جمهور راحل سوریه آقای حافظ اسد اشاره نمود و اظهار داشت: رهبران فعلی دو کشور این راه را ادامه خواهند داد و جهت ایستادگی در برابر چالشهای مشترک آمادگی کامل دارند.

در پایان مراسم لوح یادبود و تقدیرنامه ویژه به نفرات اول کلاسها اهداء گردید.
گفتنی است با افتتاح دوره جدید زبان فارسی این زبان شیرین در سه مرحله مقدماتی و میانه و پیشرفته بمدت دو ماه تدریس خواهد گردید که امیدواریم با خرید ساختمان مستقل برای این مرکز این فعالیتها گسترش پیدا کند.

 

 

 

 


يکشنبه 8 بهمن 1385    /    شماره : 346685    /    تعداد نمایش : 18

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني دفترمقام معظم رهبری(مدظله العالی)

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

فیسبوک رایزنی فرهنگی

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

آشنایی با مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی

کتابخانه دبجيتال سازمان فرهنك وارتباطات اسلامي

بنياد سعدى
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 2045
Visitorsofday : 13
Visitorsofpage : 1291077
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 0.7969