دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٨ فارسي|عربي
صفحه اصلی|ايران|اسلام|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
برج میلاد - تهران
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

نشست فرهنگی

" سومین نشست فرهنگی با موضوع "فرهنگ مقاومت بین اندیشه و ادب"

 

در ادامه سلسله نشست های فرهنگی مرکز فرهنگی لاذقیه، روز سه شنبه مورخ 18/4/ 1398" سومین نشست فرهنگی با موضوع "فرهنگ مقاومت بین اندیشه و ادب" با حضور دکتر "زکوان العبدو" عضوء هیئت علمی دانشگاه تشرین، استاد "صفوان ابراهیم" داستان نویس و برنده مهمترین جایزه ادبی سوریه به نام "حنا مینا"[1] ، شخصیتهای فرهنگی، دانشگاهی و وابسته فرهنگی فرهنگی کشورمان در مرکز فرهنگی ج.ا.ا- لاذقیه برگزار گردید.

بعداز تلاوت آیات کلام الله مجید، وابسته فرهنگی کشورمان ضمن خیر مقدم به مهمانان، بیان داشت: شکی نیست که توطئه های رژیم اشغالگر قدس، امریکا و همپیمانان آنها، خطر بزرگی برای کشورهای منطقه به حساب می آید و تردیدی وجود ندارد که محور مقاومت، ایستادگی خود را در این مسیر به اثبات رسانده و در این راه پیروزی های بسیاری در برابر زیادخواهی استکبار جهانی بدست آورده است.

 ایشان در ادامه افزود: بسیاری فکر می کنند دوران استعمار بسر رسید اما اینطور نیست آنها دست برنداشته اند، بلکه راه و روش استعمارگری خود را تغییر داده اند. و این به روشنی معلوم است و تا به نتیجه مطلوب خود دست نیابند کوتاه نخواهند آمد. نمونه بارز آن، اقدامی است که با کشور سوریه انجام دادند ابتداء با نشر اکاذیب و وارونه جلوه دادن حقایق، مردم را بر علیه حاکمان کشور خود شوراند و وقتی دیدند  ازاین بابت نتیجه برایشان حاصل نگردید به فشار های اقتصادی و سیاسی متوسل شدند. اما مردم سوریه  به لطف خدا و به مقاومت و پایداری خود توانسته اند بر بسیاری از مشکلات فائق آیند.

آقای حسینی خاطرنشان کرد که نویسندگان و محققان باید از منظر و شناختی متفاوتی به داستان های جنگ بپردازند تا حماسه های مردم در طول تاریخ برای آیندگان جاودانه بماند.

سپس آقای دکتر "زکوان عبدو" برای بیان سخنان خود به جایگاه آمد و گفت: ما با یک تقابل چندجانبه در منطقه بین دو نیروی متضاد روبرو هستیم نخست ابرقدرتی که سلطه کامل ویک جانبه را می طلبد و دوم نیروی مقاومت است که در برابر قدرت های مستکبر، از کشور های اسلامی و مستضعف حمایت و دفاع می کند. 

 دکتر زکوان در ادامه افزود: قدرت های غربی پس از شکست های خود در برابر مقاومت مردم، به روش های فریبکارانه برای رسیدن به اهداف خود دست می زدند. یکی از مهم ترین این روش ها، چاپ کتاب و مقالات بیشماری در مخدوش و زشت نشان دادن چهره واقعی اسلام است.

عضوء هیئت علمی دانشگاه تشرین اشاره کرد: پروژه های استعماری اروپا، آمریکا و صهیونیست ها در منطقه به هیچ کس پوشیده نیست. اطمینان یافتن از مشروعیت بین المللی رژیم اشغالگر قدس، استمرار آن، متوسل شدن به ترفند عادی سازی روابط و ادعای صلح؛ همه و همه برای این است که بتوانند مقبولیت این رژیم را در اذهان عمومی مردم جهان و کشور های عربی افزایش دهند.

دکتر زکوان در ادامه سخنان خود اظهار داشت: مسیر شکل گرفته و روشن محور مقاومت که توسط بنیانگذران آن یعنی امام خمینی (ره) و مرحوم حافظ اسد به وجود آمده، پا برجا و مستحکم بوده و  خواهد بود.

سخنران دیگر این نشست آقای "صفوان ابراهیم" نویسنده و قصه پرداز سوری بود. ایشان به روش های که دشمنان سوریه برای دستیابی به اهداف خود دنبال کردند اشاره کرد و گفت: آنها از بدترین انواع روشها درتاریخ بشریت استفاده کردند. اندیشه تاریک وهابیت سعودی که چیزی جزء وحشیگری و خشنونت در بر ندارد را روبروی ما قرار دادند، ایدئولوژی که در برابر تفکر و اندیشه؛ کاملاً بیگانه است.

آقای صفوان اشاره کرد که بهترین روش برای مقابله با این اندیشه سیاه، گسترش فرهنگ جوامع اسلامی است فرهنگی که نشات گرفته از افکار معصومین و دانشمندانی از قبیل ابن رشد، ابن هیثم، ابن سینا، خوارزمی و... می باشد.

آقای صفوان در ادامه اظهار داشت: من معتقدم هستم یکی از راه های انتشار فرهنگ مقاومت، داستان نویسی و خواندن قصه است زیرا به فهم و درک مطالب کمک بیشتری می کند.

ایشان به دو رُمان منتشر شده خود به نام های" ساختمان دو طبقه در منطقه عدار" و"یاداشتهای ازیک تیمارستان" که با موضوع مقاومت مردم سوریه در مقابل تهاجم تروریست ها می باشد اشاره کرد و افزود این دوکتاب تا اندازه ای، حوادث رخ داده در سوریه و چگونگی ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم و ستم دشمنان را به تصویر کشیده است.

ایشان در پایان سخنان خود از جمهوری اسلامی ایران و مرکز فرهنگی به دلیل حمایت های فرهنگی، سیاسی و نظامی و از فرصت داده شده به ایشان برای ارائه مطالب خود تشکر و قدردانی کرد.

پایان این نشست به پرسش و پاسخ اختصاص داشت. که چند نفر از شرکت کنندگان سوالاتی خود مطرح کردندو آقای صفوان ابراهیم و دکتر زکوان عبدو به آنها پاسخ دادند.

این مراسم از سوی "روزنامه الوحده" پوشش خبری داشت که گزارش آن متعاقبا ارسال خواهد شد.

 [1] حنا مینا از برجسته ترین داستان نویسان سوریه و جهان عرب است وی در لاذقیه بدنیا آمد  واز او بیش از 40 کتاب قصه در زمینه های اجتماعی و فرهنگی برجا مانده است وی در سال 2018 دار فانی را وداع گفت.

 

 


١٢:٢٥ - يکشنبه ٢٣ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٧٣٢٨٧٧    /    تعداد نمایش : ٢٢خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني دفترمقام معظم رهبری(مدظله العالی)

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

فیسبوک رایزنی فرهنگی

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

آشنایی با مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی

کتابخانه دبجيتال سازمان فرهنك وارتباطات اسلامي

بنياد سعدى
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 655828
Visitorsofday : 18
Visitorsofpage : 1365721
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 8.7188

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان وأدبيات فارسي|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت