دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨ فارسي|عربي
صفحه اصلی|ايران|اسلام|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
مشهد- حرم امام رضا (ع)
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

 

سوريه - نگاهی به یکصدمین شماره الثقافة الإسلامیة

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه، یکصدمین شماره از فصلنامه «الثقافة الإسلامیة»را با محوریت قرار دادن موضوع «روابط فرهنگی ایران و عرب» منتشر نمود.
در ابتدای سخن، آقای انصاریان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه ضمن اشاره به همزمانی انتشار یکصدمین شماره «الثقافة الإسلامیة» با بیست و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و اختصاص آن به موضوع «روابط فرهنگی ایران و عرب» بالاخص روابط فرهنگی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و سوریه، به سه محور اساسی در این مورد اشاره کرده است، محور اول، ضرورت آشنایی بیشتر و عمیق تر با انقلاب اسلامی بعنوان یک پدیدة مناسب و در خور توجه در مقابل جهان اسلام و کشورهای عربی به شکل خاص، محور دوم به مسئله تأسیس یک اتحادیه قوی و فعال و کار آمد که همة کشورهای اسلامی را شامل شود اختصاص دارد و سومین محور مطرح شده از سوی رایزن فرهنگی کشورمان در سوریه توصیه به نخبگان عرب و اسلامی است تا تحولات عمیق و مؤثری که ایران اسلامی در زمینه های مختلف بدست آورده است را بگونه ای دقیق مورد بررسی و مطالعه قرار دهند تا بتواند از تجارب گرانبهایی که در این زمینه وجود دارند نهایت استفاده را بنمایند.
پس از سخن آغازین، پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به مسلمانان جهان مربوط به ذی الحجه سال 1426 هجری قمری و در خصوص آخرین رویدادهای مهم جهان معاصر بطور کامل منتشر شده است، سخنرانی آقای دکتر احمدی نژاد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در جمع نخبگان فرهنگی، علمی و سیاسی کشور سوریه که در تاریخ سی ام دیماه سالجاری در محل مکتبه الاسد دمشق ایراد گردیده بود بخش بعدی فصلنامه را به خود اختصاص داده است.
«اصول سیاستهای فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران» که توسط شورایعالی انقلاب فرهنگی تهیه و تنظیم گردیده است و چارچوب کلی و مدون سیاستهای فرهنگی اتخاذ شده در کشورمان را شامل می شود جهت اطلاع خوانندگان ومخاطبین خاص در فصلنامه قرار داده شده است.
از صفحة 37 فصلنامه بطور عملی وارد مبحث ویژه ی فصلنامه یعنی « روابط فرهنگی ایران وعرب» می گردیم از اینرو شاهد چاپ شش سخنرانی و گفتگو در این مورد می باشیم که با سخنرانی وزیر وقت آموزش عالی سوریه آقای دکتر هانی مرتضی که در دیدار نخبگان سوری با رئیس جمهور کشورمان ایراد شده بود آغاز گردیده و سپس گفتگوی صریح با شخصیتهای ذیل الذکر بدنبال آمده است:
ـ دکتر محمود السید وزیر وقت فرهنگ سوریه که یکی از شخصیتهای مهم فرهنگی و تربیتی این کشور نیز بشمار می رود در این گفتگو پیرامون مسائلی همچون: ریشه های تاریخی ارتباطات فرهنگی ایران و کشورهای عربی، تأثیر انقلاب اسلامی ایران در توسعه روابط فرهنگی فی مابین، نقش رهبران دو کشور بالاخص نقش حضرت امام خمینی«ره» و مرحوم حافظ اسد در تعمیق روابط مشترک، نقش موافقتنامه های فرهنگی و افتتاح مراکز مطالعاتی و آموزش دو زبان فارسی و عربی در گسترش روابط فی مابین فرهنگی و علمی دو کشور و مسئله جایگاه گفتگوی بین فرهنگها از جمله اهم مسائلی هستند که در این گفتگو به چشم می خورد.
ـ دکتر مهدی دخل الله وزیر وقت اطلاع رسانی سوریه و یکی از بارزترین چهره های رسانه ای این کشور نیز در گفتگوی اختصاصی با «الثقافة الإسلامیة» به سئوالاتی در خصوص تاریخ نگاری روابط ایران و عرب، نقش نخبگان فرهنگی دو کشور در فعال تر ساختن ارتباطات فرهنگی، نقش کشورهای عربی و اسلامی در تحولات اخیر منطقه، نقش جمهوری اسلامی در مسئله فلسطین، چگونگی اجرای طرح خاورمیانه بزرگ از سوی آمریکائیها درمنطقه، تهدیدات نظامی و سیاسی آمریکا علیه ایران و سوریه، پروندة انرژی اتمی ایران، نتایج حمایت آمریکا از سیاستهای رژیم صهیونیستی در منطقه، شخصیت تاریخی حضرت امام «ره»، ارزیابی روابط فی مابین دو کشور، ارزیابی بیست و هفت سال تلاش بی وقفه انقلاب اسلامی ایران و مسائلی از این دست را به بحث کشانده است.
ـ آقای احمد الحسن وزیر اسبق اطلاع رسانی و سفیر اسبق سوریه در تهران بیش از یک دهه، در گفتگوی خود با دست اندرکاران تهیه مجله به موضوعاتی همچون: ریشه های تاریخی روابط ایرانیان و عربها، راههای فعال تر ساختن ارتباطات فرهنگی بین دو کشور، نقش ارتباطات فرهنگی در توسعه روابط از جنبه های دیگر، ارزیابی نقش «ملی گرایی» در بازدارندگی روابط فرهنگی دو کشور، ارزیابی نقش جمهوری اسلامی در موضعگیریهایی منطقه ای و اسلامی، ارزیابی طرح گفتگوی تمدنها از سوی ایران و تأثیر آن بر وحدت اسلامی و منطقه ای، مشترکات فرهنگی دو کشور، روشهای استکبار جهانی در وارونه جلوه دادن چهرة واقعی ایران و اسلام، نقش گفتگوی بین ایران و عرب، ارزیابی مواضع ایران در قضیه فلسطین، مسائل بازدارنده در توسعه روابط، روشهای استکبار جهانی در سرکوب ملل و دولتهای منطقه، تهدیدات مشترک دو کشور ایران و سوریه، طرح خاورمیانه بزرگ و نقش تفرقه افکنانه آن در منطقه و ارزیابی نقش موافقتنامه های فرهنگی و علمی بین دو کشور پرداخت.
ـ دکتر علی عقله عرسان دبیر کل اتحادیه نویسندگان و ادیبان عرب و از چهره های بازر فرهنگی این کشور نیز در مصاحبه ی خود با فصلنامه، مسائل مهمی را مطرح نمودند که بارزترین آنها عبارتند از: ریشه های تاریخی روابط ایرانیان با عربها، توسعه ارتباطات فرهنگی پس از پیروزی انقلاب اسلام، راههای فعال تر نمودن روابط فرهنگی دو کشور، نقش روابط فرهنگی در توسعه سایر ارتباطات فی مابین، نقش تعصب قومی و ملی در جلوگیری از توسعه روابط، ارزیابی مواضع ایران در مسائل منطقه، طرح گفتگوی تمدنها، روشهای استکبار جهانی در تخریب روابط ایران با کشورهای عربی، تهمتهای منتسب شده به ایران اسلامی از سوی استکبار و روشهای مقابله با آن، موانع توسعه روابط فرهنگی فی مابین، نقش گفتگوی ایران وعرب در توسعه روابط، تهدیدات مشترک موجود برای کشورهای ایران و سوریه، ارزیابی نقش دخالت جویانه استکبار جهانی در منطقه و نقش نخبگان فرهنگی دو کشور در فعال تر نمودن ارتباطات فرهنگی.
ـ دکتر حسین جمعه رئیس اتحادیه نویسندگان عرب در سوریه و استاد ادبیات عرب در دانشگاه دمشق و مدیر مسئول مجله « الجامعه» در مصاحبه با مسئول روابط عمومی رایزنی فرهنگی به مسائل مهم فرهنگی و اجتماعی اشاره نموده است که اهم آنها عبارتند از: تاریخچه روابط ایرانیان و عربها، راههای توسعه همکاریهای فرهنگی، ارزیابی نقش ایران اسلامی در موضعگیریهای منطقه ای، نقش گفتگوی تمدنها در توسعه روابط ایران و عرب، نحوة برخورد با دروغ پردازیهایی که علیه ایران در منطقه از سوی استکبار انجام می گیرد، نقاط مشترک فرهنگی و راههای توسعه بخشیدن به آنها، خطراتی که دو کشور را بطور مشترک تهدید می نمایند و مسائلی از این دست در این مصاحبه به چشم می خورد.
پس از این مصاحبه ها، وابسته فرهنگی کشورمان در سوریه آقای شفیعی با ارائه تحقیقی جامع به ارزیابی روابط فرهنگی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و سوریه در خلال 27 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته است، مقالات متعدد دیگری در خصوص موضوع این شماره از مجله الثقافة الإسلامیة درج شده است که عناوین آن به شرح ذیل معرفی می گردد.
ـ تحقیق«نگاهی به زبان فارسی در سوریه» عنوان مقاله ای است که آقای عبدالکریم سلمانی رئیس روابط عمومی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق است.
ـ مقاله دکتر محمد حبش مدیر مرکز مطالعات اسلامی و نماینده مجلس تحت عنوان:«سوریه و ایران: نگاهی استراتژیک به یک ربع قرن از روابط».
ـ مقاله ی دکتر عباس صباغ استاد ادبیات فارسی در دانشگاه حلب تحت عنوان:« گزیده ای از همکاریهای تمدنی در آستانه عصر جدید».
ـ ترجمة استاد دکتر غلامرضا پارسا استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاههای علامه طباطبایی، تهران و دمشق تحت عنوان:«شعرای ایرانی در سرزمین شام».
ـ «استمرار فرهنگی با ایران در دورة سیف الدوله همدانی» عنوان مقاله آقای عادل بکرو یکی از نویسندگان سرشناس سوریه می باشد.
ـ خانم حنان حمزه البغدادی نویسندة اسلامگرای سوری مقاله ای تحت عنوان«ولایت فقیه، بین حکومت الهی و اراده مردم» در این مجله ارائه داده است.
ـ آقای دکتر عبدالرحیم محیاوی استاد علوم سیاسی دانشگاه عنابه در کشور الجزایر مقاله ی خود را به موضوع « معنویت ارتباطات انسانی:ایران انقلابی و دولت» اختصاص داده است.
ـ آقای مصطفی البکور دانشجوی دورة دکترا در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران و مدرس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه البعث سوریه در یک بحث نقادانة ادبی به معرفی یکی از کتابهای تاریخ ادبیات فارسی پرداخته است.
ـ آقای سمیر جرجس قشوه رئیس مرکز فرهنگی عربی در استان حماه با ارائه بحثی تخصصی در خصوص زبان و ادبیات فارسی وعربی به مشترکات زبانی موجود در این دو زبان پرداخته است.
ـ «ریشه یابی کلمات فارسی در زبان عربی» عنوان بحثی است که دکتر لبیب بیضون پژوهشگر اسلامگرای سوری در این شماره از مجله ارائه کرده است.
ـ آقای تامر میر مصطفی پژوهشگر سوری شاغل در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق دو رساله ی دکترا تحت عنوان«فلسفه صدرالدین شیرازی» اثر دکتر نزیه عبدالله الحسن و «تأثیر حکومتهای فارسی بر ادبیات عرب» اثر دکتر عیسی العاکوب را مورد ارزیابی قرار داده است، شایان ذکر است که رساله ی دکترای آقای نزیه عبدالله الحسن با همکاری مرکز مطالعات ایران و عرب رایزنی فرهنگی تهیه و ارائه شده است.
بخش دیگر مجله الثقافة الإسلامیة به موضوع دیدار نخبگان فرهنگی، علمی و سیاسی کشور سوریه با رئیس جمهوری اسلامی ایران آقای دکتر احمدی نژاد اختصاص یافتهاست.
ـ گزارشی کامل از نشست های فرهنگی شبهای ماه مبارک رمضان در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق عنوان دیگری از گزارشات و مقالات ارائه شده در یکصدمین شماره از مجله می باشد.
ـ گزارش سمینار دو روزه ی «مصلح بزرگ و آینده بشریت» که توسط رایزنی فرهنگی و با همکاری مرکز مطالعات فرهنگی اهل البیت«ع» و اداره کل فرهنگ استان حلب در این شهر برگزار گردید عنوان گزارش دیگری است که در فصلنامه به چشم می خورد.
سخنرانیها و مقالات ارائه شده در سمینار دو روزه« حقوق بشر از دیدگاه امام علی (ع)» که از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان در سوریه و با همکاری معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار گردید بخش بعدی فصلنامه را به خود اختصاص داده است، شایان ذکر است در این سمینار علاوه بر حضور تعداد قابل توجهی از اندیشمندان و پژوهشگران کشورهای سوریه، لبنان و فلسطین، آقایان حجت الإسلام و المسلمین دین پرور رئیس بنیاد نهج البلاغه ، دکتر محمد حسینی معاون وزیر آموزش عالی و دکتر خسرو پناه استاد دانشگاه تقریب مذاهب اسلامی نیز حضور داشتند.
در بخش ضمایم فصلنامه«معرفی کتابهای انتشار یافته از سوی رایزنی فرهنگی در خلال ربع قرن» و «فهرست موضوعی شمارگان 1-100 مجله الثقافة الإسلامية» به چشم می خورد

فهرست موضوعی یکصدمین شماره مجله الثقافة الإسلامیة ـ کلیک کنید

 


سه شنبه 2 اسفند 1384    /    شماره : 327631    /    تعداد نمایش : 51

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني دفترمقام معظم رهبری(مدظله العالی)

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

فیسبوک رایزنی فرهنگی

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

آشنایی با مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی

کتابخانه دبجيتال سازمان فرهنك وارتباطات اسلامي

بنياد سعدى
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 2264
Visitorsofday : 25
Visitorsofpage : 1367070
Onlinevisitors : 5
PageLoad : 5.6563

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان وأدبيات فارسي|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت