دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨ فارسي|عربي
صفحه اصلی|ايران|اسلام|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
پل طبیعت - تهران
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

سوريه - انتشار چهارمين شماره فصلنامه فرهنگي

 

برای مشاهده متن کامل فصلنامه فرهنگی شماره چهار اینجا را کلیک کنید

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه ، در استمرار انتشار فصلنامه تخصصی سوریه شناسی ، چهارمین شماره از این نشریه فرهنگی را ویژه زمستان 1385 منتشر نمود.
در این شماره پس از کلام آغازین که توسط وابسته فرهنگی کشورمان آقای حسین شفیعی نوشته شده است و به موضوع «زبان فارسی بعنوان راهبردی برای گفتمان  » پرداخته است ، مطالب ذیل به چشم می خورند :
ـ گزارشی مختصر و علمی از کنگره بین المللی « استقبال الادب الفارسی المعاصر فی الوطن العربی» که توسط خانم دکتر اسماعیلی و با همکاری دکتر هاجری استادان اعزامی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاههای سوریه تهیه و ارائه گردیده است.
ـ بخش پژوهشهای اجتماعی این شماره از فصلنامه به موضوع «آسیب شناسی جامعه سوریه» اختصاص داده شده است که آقای فراس حلباوی آن را از روزنامه کثیر الانتشار الثوره تهیه و ترجمه کرده است.
ـ در بخش معرفی هنر سوریه ، موضوع «پیکره تراشی معاصر در سوریه» توسط نویسنده و پژوهشگر سوری خانم تهامه الجندی تهیه و بوسیله علی قاسمی دانشجوی زبان و ادبیات عرب دانشگاه دمشق ترجمه شده است.
ـ در بخش مطبوعات و رسانه های جمعی فصلنامه این بار به «نخستین چاپخانه حروف عربی در سوریه» نگاه شده است این موضوع را آقای فراس حلباوی از روزنامه «تشرین» تهیه و ترجمه کرده است که خانم مها فرح الخوری ( نویسنده و پژوهشگر سوری ) آن را تالیف نموده است .
ـ بخش گفتگوی فصلنامه در این شماره بصورت تریبون آزاد و میزگرد تهیه و ارائه شده است که در آن موضوع «چشم انداز فرهنگی سوریه در حال حاضر» توسط چندتن از منتقدان و ادبای سوری مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفته است ، این گفتگو که در روزنامه «البعث» درج گردیده توسط انور حبیبی ترجمه و تنظیم شده است.
- بخش معرفی فرزانگان فرهنگ و ادب کشور سوریه این شماره به زندگی شفیق جبری شاعر تو گرای سوری اخصاص یافته است که توسط فراس حلباوی از منابع مختلف جمع آوری ، ترجمه و ارائه شده است .
ـ در معرفی اماکن گردشگری سوریه اینبار به سراغ آثار باستانی «تدمر» رفته ایم تا با استفاده از بروشور و سایت ویژة وزارت گردشگری سوریه ، خواننده را با این منطقه آشنا سازیم ، تهیه و تنظیم این گزارش را نیز انور حبیبی برعهده داشته است .
ـ در بخش معرفی و بررسی پایان نامه ها ، در این شماره از فصلنامه دو پایان نامه به چشم می خورند : «روابط ایران و آمریکا و تأثیر آن بر تنش فیما بین جهان عرب و اسرائیل » پایان نامه ای است که مربوط به کارشناسی ارشد آقای عبدالرزاق اسماعیل می باشد که در سال تحصیلی 2005-2006 آن را تهیه و دفاع نموده است و رسالة دکترای «فخری بوش» رئیس فعلی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دمشق دومین عنوانی است که در این بخش از فصلنامه به خوانندگان معرفی شده است ، عنوان رسالة دکترای نامبرده «مفهوم می در اشعار ابونواس و حافظ شیرازی» بوده که در سال 2000میلادی در دانشگاه المنصوره آن را دفاع کرده است، این بخش را آقای حسن مصری و انور حبیبی ترجمه و تنظیم نموده اند .
ـ در بخش معرفی یکی از منابع و مراجع سوریه شناسی ، در این شماره ، کتاب «روز شمار سینما در سوریه» تألیف محمد قاسم الخلیل به خوانندگان معرفی شده است کتاب مذکور از سلسله کتابهای چاپ و انتشار وزارت فرهنگ سوریه می باشد که در سال 2003 میلادی منتشر شده است ، این بخش از فصلنامه توسط انور حبیبی تهیه و ترجمه شده است.
ـ پایان بخش چهارمین فصلنامه فرهنگی رایزنی بخش تازه های نشر کتاب در سوریه است که آقای فراس حلباوی برخی از مهمترین کتابهای منتشر شده در سه ماهة آخر سال 2006 میلادی را به خوانندگان معرفی نموده است .

 

 


پنج شنبه 30 آذر 1385    /    شماره : 344841    /    تعداد نمایش : 37

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني دفترمقام معظم رهبری(مدظله العالی)

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

فیسبوک رایزنی فرهنگی

مركز ساماندهي ترجمه و نشر معارف اسلامي و علوم انساني

آشنایی با مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی

کتابخانه دبجيتال سازمان فرهنك وارتباطات اسلامي

بنياد سعدى
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 2125
Visitorsofday : 35
Visitorsofpage : 1367080
Onlinevisitors : 6
PageLoad : 5.5313

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان وأدبيات فارسي|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت